História bicykla

Publikované: 18. januára 2022 | Doba čítania: 8min

Bicykle sú neodmysliteľnou súčasťou našej doby. Ich cesta však začala nečakanými udalosťami.

V roku 1815 došlo k výbuchu indonézkej sopky Tambora a do atmosféry sa dostalo také obrovské množstvo sopečného popola, že nasledujúci rok bol nazvaný ako „rok bez leta“. Táto katastrofa ovplyvnila najmä Európu a Severnú Ameriku. Je považovaná za najväčšiu erupciu v dejinách. V dôsledku týchto udalostí klesla úrodnosť a nastal hladomor. Vznikol navyše aj problém s nedostatkom koní. To prinútilo nemeckého lesníka a vynálezcu Karla Draisa, aby premýšľal akým spôsobom by sa v úzkych lesných chodníčkoch mohol pohybovať bez koní.

Preto v roku 1817 vyrobil jednostopové vozidlo, ktoré jazdec mohol ovládať predným kolesom. Dve za sebou idúce kolesá boli spojené rámom so sedadlom pre jazdca. Vážil 22 kilogramov a nemal pedále, takže fungoval ako odrážadlo, no aj napriek tomu, človek na ňom dokázal vyvinúť rýchlosť okolo 15km/h.

Tento stroj dostal názov Draisina. Pomenovanie dostal podľa mena vynálezcu. Tento názov spomína aj slovenský básnik Ján Kollár vo svojom diele Slávy dcéra. Počas štúdia v nemeckom Jene, používal drezinu na cesty za jeho láskou Frederikou Schmidtovou.

Stroj si nechal Karl Drais patentovať v roku 1818. Výroba dreziny bola relatívne náročná, pretože musela byť vyrobená pre konkrétneho jazdca, preto aby dokázal dosiahnuť nohami na zem a odrážať sa. Tým, že stroj bol z dreva a bez akéhokoľvek odpruženia jazdili po hladších chodníkoch, pretože cesty boli dláždené z väčších kameňov. Rýchlosť, ktorú dokázala drezina vyvinúť a tiež fakt, že nemala brzdy viedlo k jej zákazaniu kvôli častým stretom s chodcami.

Škótsky kováč Kirkpatrich MacMillan v roku 1839 pridal na drezinu pedálový mechanizmus. Hriadeľ spájala pedále so zadným kolesom. Používanie však bolo nepraktické, pretože pri jednom otočení pedála sa aj koleso otočilo iba raz, preto bolo pedálovanie veľmi náročné a namáhavé.

Snahou o vylepšenie bicykla bol aj produkt angličana Jamesa Starleyho, takzvaný halierový bicykel. Starley v roku 1870 zväčšil predné koleso, tým sa bicykel na jedno otočenie pedálov dostal o dosť ďalej. Koleso malo priemer až 1,5 metra a na ňom sedel jazdec. O tomto vynáleze písali, že určuje módne trendy a naštartoval tak popularitu bicyklov. No tento pokus nebol tak skvelý, ako by sa mohlo zdať. Problém bol, že sa na tento stroj zle vysadalo, často z neho padalo, a to dokonca tak často, že spolu s týmto bicyklom sa predávala aj fľaštička dezinfekcie na vyčistenie rán pri páde z tohto bicykla. Vývoj teda musel ísť ešte ďalej, a to v oblasti bezpečnosti.

V roku 1885 William Sutton a John Kemp Starley, ktorý bol Jamesonov synovec, vyrobili prvý „bezpečný“ bicykel a nazvali ho Rover. Bicykel mal rovnako veľké predné a zadné koleso, bol riadený predným kolesom a zadné koleso poháňala reťaz. J.K Starley sa vyjadril, že sa pri dizajnovaní snažil usadiť jazdca do správnej polohy, aby sedel v ideálnej vzdialenosti od zeme, od riadidiel a pedálov. A teda šliapanie do pedálov bolo pre neho jednoduchšie.

Popri bezpečných bicykloch stále jazdili aj priaznivci halierových bicyklov. Tí však bezpečnými bicyklami opovrhovali. Výška sedadla totižto odrážala aj status jazdca. To sa však zmenilo skvelým marketingovým ťahom Starleyho a Suttona. Keďže samotný bicykel bol vytvorený ako náhrada koňa a mal dopraviť jazdca do cieľa rýchlejšie než by zvládol sám na pešo, rýchlosť bola hlavnou vlastnosťou, ktorá predávala. Rover tak postavili na 100 míľové preteky, na ktorých stanovil nový rekord trate. Tento moment tak zmenil pohľad ľudí na bezpečné „malé“ bicykle. A tie v roku 1890 nahrali veľkokolesové halierové bicykle.

V roku 1888 John Dunlop vytvoril pneumatiku na bicykel a ten prešiel už len malými zmenami.

Pribudlo napríklad osvetlenie a samozrejme lankové brzdy, neskôr prehadzovacie systémy.

Z klasických bicyklov sa odčlenili špecializované bicykle, ako napríklad horské, závodné, BMX a podobne. Boli maximálne prispôsobené na svoje použitie. Dnešné dni priniesli elektrické bicykle a my sa tešíme, čo prinesie budúcnosť.

Credit: Visual Artwork.
Animation : Thallis Vestergaard
Music : Flying Home by The Benny Goodman Sextet

Navigation
Close

My Cart

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Great to see you here!

A password will be sent to your email address.

Vaše osobné údaje budú použité podľa privacy policy.

Already got an account?

Close

Close

Categories